Можливості застосування філерів для естетичної та функціональної корекції в гінекології.
Естетичні методи корекції в гінекології здебільшого застосовуються з метою корекції безпосередньо косметичних дефектів, проте також вирішують певні функціональні проблеми. Таким чином, ми маємо можливість вирішення одночасно двох завдань: відновлення функції та корекцію зовнішнього вигляду зовнішніх статевих органів жінки.
Насамперед зупинимося на візуальній корекції. Аугментація філером великих статевих губ застосовується при їхній в'ялості, провисанні, що відбувається з віком, а також супроводжує різку втрату ваги; крім того, наповнення великих статевих губ філером, що створює додатковий об'єм, дозволяє «сховати» малі статеві губи і часто застосовується одночасно з редукційною лабіопластикою (хірургічним зменшенням розміру малих статевих губ).
При введенні філера в область інтроїтусу (входу в піхву) можна вирішити проблему зяяння статевої щілини і деякою мірою завузити вхід у піхву. Також просуваючись на 2-2,5см вглиб вагіни в підслизовій задній стінці і «викладаючи» щільний філер папулами-перлинами, крім ефекту звуження, отримуємо додаткову стимуляцію під час коїтусу для обох партнерів.
Слід зазначити, що післяпологові рубці в цій зоні часто стають причиною диспаруєнії і змушують пацієнток уникати інтимної близькості. Як правило - рубці в області епізіотомного розрізу є ділянкою «мінус-тканини» з вираженим натягом шкіри без підшкірного шару; хірургічним шляхом усунути цю проблему не вдається, тому що при висіченні рубця ми отримаємо новий рубець і ще більший натяг покривної тканини. При введенні філлера середньої щільності під рубець отримуємо своєрідну амортизацію та вирішуємо функціональну проблему, а одночасно піднімаючи тканини, покращуємо візуальну картину!
Для підвищення сексуальної чутливості використовуємо невелику кількість філера середньої щільності для введення в капюшон клітора, тим самим роблячи головку клітора більш доступною для стимуляції при збудженні в момент статевого контакту. Ця процедура показана всім, охочим посилити відчуття під час сексу - адже більше 90% жінок здатні відчувати кліторальний оргазм.
Наповнення зони G заслуговує на особливу увагу: зоною G прийнято називати зону скупчення нервових закінчень на 3-3,5 см вглиб від входу в піхву по передній його стінці, це проекція так званої «жіночої простати»-стимуляція зони G у процесі статевого акту потенціює вагінальний оргазм. При введенні філера в цю область досягається щільніший контакт її зі статевим членом і жінки, здатні відчувати вагінальний оргазм, відзначають значне посилення відчуттів. Одночасно ми досягаємо деякого зменшення обсягу піхви, що зазвичай вітається, особливо пацієнтами, що народжували.
Варто зупинитися на проблемі «посткоїтального циститу» - ситуації, коли зовнішній отвір уретри знаходиться на рівні інтроїтусу (низько біля самого входу в піхву), в процесі статевого контакту відбувається зміщення його у бік піхви, попадання в уретру вагінальної флори, механічне подразнення пацієнтка відзначає дизурію після кожного статевого акту. Шляхом введення щільного філера під зовнішній отвір уретри ми деякою мірою піднімаємо його і виводимо із зони безпосереднього контакту зі статевим членом.
Окрема область застосування філерів для усунення симптомів стресового нетримання сечі. Методика полягає в болюсному введенні щільного філера у проекції середньої третини уретри на 3, 6, 9 та 12 годинах по циферблату. Потрібно відзначити, що у пацієнтки має бути встановлена початкова стадія саме стресового нетримання сечі (нетримання сечі при напрузі).
Безумовно, методики з використанням філерів (препаратів гіалуронової кислоти) мають тимчасовий характер і потребують повторення. Час знаходження філлера в тканинах залежить по-перше, від його щільності та по-друге, від роботи ферменту, що руйнує гіалуронову кислоту (гіалуронідази), що дуже індивідуально. Деякі фахівці виділяють третю причину швидкої деградації філера - частий та інтенсивний механічний вплив. Наприклад , ефект від аугментації зони G може мати нетривалий характер через інтенсивне статеве життя).
Таким чином, немає строго регламентованого терміну роботи філера в тканинах і повторне введення його може бути за індивідуальними показаннями.
Мною розроблена таблиця, що допомагає підібрати філер, його обсяг та метод введення для кожної анатомічної зони.
Так, для аугментації великих статевих губ рекомендую використовувати максимально щільний філер або філер середньо-високої щільності з вираженими волюмізуючими властивостями; наполегливо закликаю працювати канюлею - через єдиний прокол шкіри голкою канюля доставить препарат на всю необхідну протяжність, тупо розсовуючи тканини, не травмуючи судини та нервові закінчення.
Робота канюлею також заощадить ваш час та витрати на анестезію. Використовуйте мінімум 1,5 мл філлера для кожної великої статевої губи (менша кількість не дасть видимого ефекту); за показаннями можна вводити до 5мл з кожного боку.
Щоб аугментувати зону G зазвичай достатньо 1мл щільного філера, який вводиться болюсною голкою в один-два проколи під кутом близько 30 градусів підслизово. Анестезія не потрібна.
Для наповнення каптуру клітора достатньо 0,1-0,2 мл філера середньої щільності; вводиться голкою ретроградно після попередньої аплікаційної анестезії.
Вестибулопластика або пластика інтроітусу проводиться філером з найбільшою щільністю, за показаннями використовуємо в середньому 1-1,5 мл препарату. Також на всю зону входу в піхву наноситься аплікаційна анестезія під плівку (час експозиції залежить від препарату).
Порада для раціоналізації таймінгу: пацієнтці, якій плануються вищезгадані маніпуляції, спочатку нанести місцевий анестетик (крем або гель) на капюшон клітора та вхід у піхву. Приступити до аугментації великих статевих губ, потім виконати наповнення зони G (тут анестезія не проводиться) - за цей час подіє анестетик, і можна приступати до капюшона клітора та інтроітус.
Хочу зупинитися на виборі: голка чи канюля. Повертаючись до сказаного вище, закликаю працювати канюлею на великих статевих губах. Подолавши невеликий дискомфорт спочатку, ви отримаєте задоволення від відчуття «попадання в шар» та легкого ковзання канюлі у тканинах. Пам'ятаючи, що канюля має абсолютно тупий кінець і отвір збоку, розсуває тканини, не ушкоджуючи судини та нервові закінчення. Слід зазначити, що підшкірно-жирова клітковина цієї зони розділена фасцією на поверхневий та глибокий шари. Адипоцити поверхневого шару більш глибокого, тоді як опорні гірше васкуляризовані і схильні до атрофії. Для заповнення великих статевих губ ідеально підходить канюля 22G (їй відповідає голка 21G).
Капюшон клітора та інтроітус зручно наповнювати за допомогою класичної косметологічної голки 27G, тоді як для аугментації зони G довжини цієї голки (13мм) може бути недостатньо. У цьому випадку чудово підійде голка 23G 30мм (це стандартна голка шприца 2мл). Для біоревіталізації використовуємо препарати незшитої гіалуронової кислоти, які вводяться інтрадермально, відповідно використовуємо голку 30G 4мм.
Реологія філера визначається співвідношенням трьох властивостей: когезивність (здатність не розтікатися і зберігати форму), в'язкоеластичність і пластичність. Філери з високим коефіцієнтом когезії дозволяють отримати кращу стійкість до механічного, хімічного розкладання і запобігають міграції гелю: вони довше стоять у тканинах і зберігають початкову форму. Так, для волюмізації використовуємо філери максимально можливої концентрації 26-28мг/мл. Цей же продукт підійде для аугментації зони G та парауретрального введення.